Times Union Women’s Basketball Rankings

On Tuesday, the top four teams in the Class AA standings from last week’s poll met in a pair of matchups. Those four teams remain in the top four positions, although the order has been altered.

Shenendehowa will play a pair of games in Syracuse this weekend against Fairport (Saturday) and Cicero-North Syracuse (Sunday).

The Colonial Council has a trio of state-ranked Class B squads and two of them clash on Friday when No. 9 Ichabod Crane plays at No. 16 Schalmont.

CLASS AA

1. Belén (9-1, Final Week No. 4): Ellie Cerf led the Eagles with 28 points in a 65-48 win against Albany.

2. Albany (10-1, Last Week No. 1): The Falcons look to bounce back from their loss to Bethlehem on Friday when they host Troy.

3. Shenendehowa (6-1, No. 2 LW): Bri Carey chipped in 22 points and Abby Stuart added 15 points as the Plainsmen cruised to a 68-51 win over Colonie.

4. Cologne (8-2, LW No. 3): The Garnet Raiders, ranked #10 in the state, then hit the road for a game in Columbia.

5. Saratoga Springs (7-5, No. 5 LW): Senior standout Natasha Chudy posted a triple-double consisting of 22 points, 15 rebounds and 10 assists in a 62-53 win against Niskayuna.

Team to follow: Niskayuna (6-5)

A CLASS

1. Averill Park (7-2, LW No. 1): The third-ranked team in the state extended its winning streak to three games with a 52-30 decision over Burnt Hills-Ballston Lake.

2. CCHS (8-1, LW No. 2): Angelina Giuliano outscored four players in double figures with 13 points to help the Crusaders win 61-28 against Ravenna.

See also  Amazon and BBC break BT's stranglehold on Champions League football | Champions League

3. South Glens Falls (9-2, LW No. 3): The Bulldogs travel to take on Schuylerville on Monday in Foothills Council action.

4. Burnt Hills-Ballston Lake (5-6, LW No. 5): The next challenge for the Spartans comes Friday at home when they host Bethlehem.

5. Colombia (3-7, No. 4 LW): Kendyl Ouimette scored 14 points and Alivia Landry added 11 points in the Blue Devils’ 47-44 loss against Shaker.

Teams to watch: Holy Names (8-3), Mohonasen (7-6), Queensbury (5-5)

CLASS B

1. Albany Academy for Girls (10-0, No. 1 LW): The Bears, ranked No. 5 in the state, received 15 points each from Saige Randolph and Alex Leonard in a 65-32 win over Holy Names.

2. Ichabod Crane (8-1, No. 2 LW): Carolina Williams ranks second in Section II with 27.3 points per game, including a 32-point performance in a 63-23 win over Cobleskill.

3. Broadalbin-Perth (10-2, No. 3 LW): Camille Calderone scored 24 points, including four 3-pointers, as the Patriots posted a 54-47 verdict over Glens Falls.

4. Catskill (10-0, LW Not Ranked): Janay Brantley, who broke the 2,000-point plateau last week, had 25 points, 18 assists and 11 rebounds in 22 minutes as the Cats beat the Albany Leadership 97-23.

5. Schalmont (6-4, No. 5 LW): Arianna Brandon scored 16 points and Karissa Antoine chipped in with 15 points as the Sabers outscored Mohonasen 48-45.

Teams to watch: Mechanicville (8-3), Tamarac (6-1)

CLASS C

1. Duanesburg (8-3, No. 1 L.I.): Allison O’Hanlon set a new school record for three-pointers in a game with 10 and scored 38 points to lead the Eagles past Canajoharie 72-50.

See also  Leary, No. 18 NC State beat Charleston Southern 55-3 | Sports

2. Greenwich (11-0, No. 2 LA): Adrianna Rojas scored 23 points, Norah Niecz scored 17 points and Brooke Kuzmich added 13 points in the Witches’ 75-27 win against Stillwater.

3. Mayfield (14-1, No. 3 L.I.): The Panthers, now ranked sixth in the state, defeated Schoharie 80-22 as Cloey Dopp scored 20 points and Jaidyn Chest added 16 points.

4. Corinthian (9-1, LW No. 4): Emily Dingmon delivered 19 points, 18 rebounds and 10 assists in a 64-19 win over Galway.

5. Voorheesville (3-5, LW No. 5): The Blackbirds held Lansingburgh to three points in the first half of what ended up being a 57-11 victory.

Teams to watch: Cambridge (6-3), Maple Hill (7-2)

CLASS D

1. Salem (8-2, No. 2 LW): The Generals, ranked 18th in the state, were outscored 13-9 in the fourth quarter as they suffered a 54-51 loss in the Adirondack League against Warrensburg.

2. Northville (8-4, No. 1 LW): The Falcons participate in a non-league game on Friday against Gloversville.

3. Bishop Gibbons (6-4, LW No. 4): Mia Wylie scored 22 points as the Golden Knights outscored Northville 19-6 in the final eight minutes to win 48-37.

4. Hartford (3-6, No. 3 LW): McKenzie Johnson produced a game-high 18 points as the Tanagers beat Lake George 58-37.

5. Argyle/Fort Edward (2-7, LW No. 5): Kylee Humiston scored 17 points in a 40-15 win over Fort Ann.

Leave a Comment